"Ponad wszystko" N. Yoon

"Moje schorzenie jest bardzo rzadkie, ale dobrze znane. To forma ciężkiego złożonego niedoboru odporności, większość ludzi zna je jako chorobę chłopca z bańki. W skrócie - mam alergię na cały świat".
Nicola Yoon


Wydawnictwo: Dolnośląskie
Autor: Nicola Yoon
Oryginalny tyuł: Everything, Everything
Polski tytuł: Ponad wszystko

Choroba Madeline Whittier występuje bardzo rzadko. Jako niemowlak prawie przez nią umarła. Cierpi na SCID. Po prostu ma alergię na cały świat. Nagły atak może wywołać dosłownie wszystko: perfumy, przyprawy, połączenie zapachów czy substancji. Wszystko stanowi zagrożenie. 

Maddy od siedemnastu lat zamknięta jest w swoim sterylnym domu. Dostęp do niego ma jedynie jej mama i pielęgniarka, która codziennie wypełnia raport zdrowotny. Biały pokój, białe ściany, białe półki - to jej własny świat. Tylko okładki książek dodają mu trochę kolory - oczywiście nowych książek, odkażony i zapakowanych próżniowo w folię. Maddy po tylu latach nauczyła się żyć w swoim malutkim świecie. Codziennie czyta, gra z mamą w planszówki, buduje modele na zajęcia z architektury. Jednak nie takiego życia pragnie. Dziewczyna marzy o cudownym leku, który pozwoliłby jej wyjść na zewnątrz.

Pewnego dnia do sąsiedniego domu wprowadza się nowa rodzina. Maddy podbiega do okna, widzi rodziców, dziewczynę w podobnym do niej wieku i... jego. Wysokiego, przystojnego chłopaka, ubranego w czerń. Ma na imię Olivier i to on nieodwracalnie zmieni jej życie.Zdarza Wam się czasem wszędzie słyszeć zachwyty nad jakąś książką, której nie czytaliście? Wszyscy ją kochają, a Wy nie wiecie o co chodzi? Tak właśnie miałam z "Ponad wszystko"! Każdy rozpływa się nad tą historią od dawna, a ja..?. Od dziś rozpływam się razem z Wami.


Historia Maddy urzekła mnie od pierwszej strony, a dziewczyna stała się moją bohaterką. Jej wytrwałość i cierpliwość jest godna podziwu. Żyć od zawsze w zamknięciu, a świat oglądać tylko przez okno? Nie potrafiłabym tak. Czasem narzekam, że nie chce mi się wyjść z domu, że najchętniej spędziłabym cały dzień w łóżku. Dopiero lektura tej książki pokazała mi jak ogromny dar otrzymałam. Każdego dnia mogę wyjść na zewnątrz, spotkać się ze znajomymi, studiować, spacerować, czy po prostu siedzieć na działce z babcią. Zwiedziłam "pół świata", poznałam wielu ludzi, ich kulturę i tradycję. Nie jestem przykuta do łóżka, ani zamknięta w czterech ścianach. Jestem wolna i traktuje, a właściwie do dziś traktowałam to, jak coś oczywistego. Życie Maddy pokazało mi jak bardzo nie doceniam prostych rzeczy, są dla mnie codziennością, a nie czymś wyjątkowym. Każdy dzień mogę spędzić inaczej, coś zmienić, przede mną nie ma żadnych ograniczeń - nie wszyscy mają tyle szczęścia.

Kiedy polubiłam Olly'ego? Gdy pierwszy raz spotkał się z Maddy na żywo. Próbował opisać jej ocean, niebezpieczny, nieposkromiony. W kilku zdaniach zawarł wszystkie moje uczucia względem żywiołu. Wtedy już wiedziałam, że tak jak Maddy, stanie się dla mnie bohaterem.
 

"Ponad wszystko" to piękna opowieść o miłości, życiu i wolności. Autorka w bardzo przyjemny sposób, przekazuje niezwykle ważne wartości. Książkę czyta się jednym tchem. Lekki styl, wplecione wiadomości i rysunku sprawiają, że lektura to sama przyjemność. Historia Maddy zauroczyła mnie, rozkochała w sobie, wycisnęła łzy z oczu i znalazła wyjątkowe miejsce w moim sercu. To jedna z książek, które powinien przeczytać każdy!

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu:

15 komentarzy :

 1. Świetna recenzja, zachęcająca, napewno kiedyś się skuszę ❤ mój ig:@zakochana_w_ksiazkach__

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi osobiście książka się nie podobała, a czytałam ją rok temu, więc nie rozumiem zachwytu nad nią. Jednak recenzję bardzo przyjemnie się czytało :)

  Pozdrawiam,
  www.ksiazkowapasja.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo zachęcająca recenzja, z chęcią przeczytałabym książkę, gdyby nie została mi wcześniej kompletnie zaspojlerowana ;) Teraz już pewnie nie byłabym w stanie w 100% wczuć się w historię, skoro znam główny plot twist.
  Pozdrawiam!

  https://slowo-sie-rzeklo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie byłam przekonana do tej książki, ale Twoja recenzja to mnie nawet wzruszyła. ._.
  xx,
  http://pattzy-reads.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Film oglądałam i pewnie niedługo sięgnę po książkę :) Super recenzja, bardzo zachęcająca ;*

  OdpowiedzUsuń
 7. Jestem tu pierwszy raz i się zakochałam w Twoim blogu!
  Tekst jest świetny, ale zdjecia - po prostu cudo <3
  Pozdrawiam,
  Posy

  OdpowiedzUsuń
 8. kocham tę książkę całym sercem! <3

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam ale zaciekawiłaś mnie swoją recenzją więc kto wie? (Nazwa bookstagrama - art_.book) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Dopóki nie było głośno o filmie, sama też nie słyszałam o książce. Ale z checią się skuszę na książkę i film :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Recenzja świetna! Zachęciłaś mnie do przeczytania ;)) (Instagram: greenxsm)

  OdpowiedzUsuń
 12. Już wiele razy słyszałam o tej książce, jednak nigdy się do niej nie przekonałam. :)

  Pozdrawiam serdecznie. :)
  niezapomniany-czas-czyli-o-ksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Słyszałam o tej książce same pozytywy, więc chyba pozostaje mi tylko jej przeczytanie! Swoją drogą bardzo klimatyczne zdjęcia!! Pozdrawiam cieplutkoo!!

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapowiada się na prawdę, na prawdę ciekawie. Muszę ją mieć.

  OdpowiedzUsuń

Zofia w Krainie Książek © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka